STRONA MIEJSKIEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W KUTNIE

obrazek nagłówka



Regulamin Sekcji Mieszkań Treningowych i Wspomaganych

Data dodania: 2024-05-13 05:47:18
A+
A-

Regulamin Sekcji Mieszkań Treningowych i Wspomaganych

§ 1

  1. Mieszkania treningowe i wspomagane funkcjonują na podstawie:
    1. ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
    2. rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 30 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych;
    3. uchwały Nr LXXVII/708/23 Rady Miasta Kutno z 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach treningowych lub wspomaganych w Kutnie (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2024 r., poz. 207), zwana dalej „uchwałą”.
  2. Ilekroć w Regulaminie Sekcji Mieszkań Treningowych i Wspomaganych, zwanym dalej „Regulaminem”, jest mowa o:
    1. mieszkaniu treningowym i wspomaganym — należy przez to rozumieć lokal mieszkalny znajdujący się w budynkach B i C przy ul. Wyszyńskiego 11 w Kutnie stanowiący formę pomocy społecznej, o której mowa w art. 53 ust 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej,
    2. mieszkaniu treningowym — należy przez to rozumieć mieszkanie, w którym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz naukę w obszarze rozwijania lub utrwalania niezależności, sprawności w zakresie samoobsługi, pełnienia ról społecznych w integracji ze społecznością lokalną, w celu umożliwienia prowadzenia niezależnego życia lub wspierającą osoby w codziennym funkcjonowaniu,
    3. mieszkaniu wspomaganym — należy przez to rozumieć mieszkanie, w którym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu i realizacji kontaktów społecznych, w celu utrzymania lub rozwijania niezależności osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości.
    4. mieszkańcu — należy przez to rozumieć osobę przebywającą w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym na podstawie decyzji administracyjnej o przyznaniu świadczenia w postaci wsparcia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym.
    5. MOPS — należy przez to rozumieć Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie.

§ 2

  1. MOPS w Kutnie posiada 32 mieszkania, w tym 28 mieszkań jednopokojowych z aneksem kuchennym i łazienką oraz 4 mieszkania dwupokojowe z aneksem kuchennym i łazienką na potrzeby mieszkań treningowych i wspomaganych.
  2. Osobą uprawnioną do ubiegania się o przyznanie wsparcia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym jest osoba pełnoletnia, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, w szczególności osobie z zaburzeniami psychicznymi, osobie bezdomnej, osobie opuszczającej pieczę zastępczą w rozumieniu przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, okręgowy ośrodek wychowawczy, zakład poprawczy, schronisko dla nieletnich, a także cudzoziemcowi, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, może być przyznane wsparcie w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym.

§ 3

  1. Wsparcie w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym jest przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej. Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do Regulaminu.
  2. Wsparcie w postaci przyznania pobytu w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym przyznawane jest na podstawie decyzji administracyjnej.
  3. Decyzja, wydawana jest po dokonaniu ustaleń między podmiotem kierującym do tej formy wsparcia i osobą ubiegającą się o pobyt w tym mieszkaniu lub jej przedstawicielem ustawowym, zwanych dalej „kontraktem mieszkaniowym”.
  4. Kontrakt mieszkaniowy ma formę pisemną i określa w szczególności:
    1. cel pobytu;
    2. okres pobytu;
    3. rodzaj i zakres świadczonego wsparcia;
    4. odpłatność osoby korzystającej ze wsparcia;
    5. poziom partycypacji w kosztach udzielonego wsparcia przez podmiot kierujący do tej formy wsparcia, jeżeli nie jest to podmiot prowadzący mieszkanie treningowe lub wspomagane lub zlecający ich prowadzenie;
    6. uprawnienia osoby korzystającej ze wsparcia, w tym prawa do prywatności i intymności, indywidualizacji i dostosowania do potrzeb pomocy, wyborów i samostanowienia, a także włączenia społecznego;
    7. sposób zgłaszania planowanej nieobecności w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym;
    8. zobowiązanie się osoby ubiegającej się o pobyt w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym do przestrzegania regulaminu pobytu w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym;
    9. zasady i sposób realizacji programu usamodzielniania osoby korzystającej ze wsparcia; w przypadku gdy stan osoby wskazuje na brak możliwości usamodzielnienia, programu usamodzielnienia nie sporządza się;
    10. skutki nieprzestrzegania postanowień, o których mowa w pkt 6-8.
    Wzór kontraktu na pobyt w mieszkaniu treningowym określa załącznik nr 2.
    Wzór kontraktu na pobyt w mieszkaniu wspomaganym określa załącznik nr 3.
  5. Dyrektor MOPS w Kutnie może powołać Zespół doradczo-opiniodawczy do spraw funkcjonowania mieszkań treningowych lub wspomaganych. Zespół doradczo-opiniodawczy może dokonywać rekomendacji w zakresie kwalifikacji do uzyskania wsparcia w postaci pobytu w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym. Wzór kwalifikacji do pobytu w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym określa załącznik nr 4.
  6. W przypadku zmiany sytuacji osobistej, dochodowej lub majątkowej mieszkańca lub w przypadku zmiany przepisów prawa mających wpływ na dotychczasowe ustalenia w zakresie odpłatności, sporządza się aneks do kontraktu mieszkaniowego według wzoru określonego w załączniku nr 5 w przypadku pobytu w mieszkaniu treningowym lub załączniku nr 6 w przypadku pobytu w mieszkaniu wspomaganym.
  7. O zmianach, o których mowa w ust. 6 mieszkaniec zobowiązany jest poinformować MOPS w Kutnie niezwłocznie.
  8. Wsparcie w mieszkaniu treningowym jest przyznawane na czas określony.
  9. Wsparcie w mieszkaniu wspomaganym jest przyznawane na czas określony, a w przypadku osób, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także w uzasadnionych przypadkach w stosunku do innych osób — może zostać przyznane na czas nieokreślony.
  10. Przedłużenie pobytu w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym wymaga złożenia nowego wniosku przed upływem okresu na jaki została wydana dotychczasowa decyzja administracyjna.
  11. Wsparcie świadczone w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym nie stanowi zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób lub rodzin.
  12. Decyzje w sprawie przyznania lub odmowy przyznania wsparcia w postaci pobytu w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym wydaje Dyrektor MOPS w Kutnie.

§ 4

  1. W ramach minimalnego standardu usług świadczonych w mieszkaniu treningowym zapewnia się usługi polegające na nauce rozwijania lub utrwalania umiejętności praktycznych, służących prowadzeniu niezależnego życia, w zakresie:
    1. samoobsługi;
    2. zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, w tym przygotowywania posiłków;
    3. efektywnego zarządzania czasem;
    4. efektywnego zarządzania finansami;
    5. prowadzenia gospodarstwa domowego;
    6. załatwiania spraw osobistych i urzędowych;
    7. utrzymywania więzi rodzinnych;
    8. rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i rozwijania autonomii decyzyjnej;
    9. uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej;
    10. poszukiwania pracy oraz utrzymania zatrudnienia.
  2. W ramach minimalnego standardu usług świadczonych w mieszkaniu wspomaganym zapewnia się usługi obejmujące pomoc:
    1. osobom niepełnosprawnym, osobom w podeszłym wieku lub przewlekle chorym w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu dotyczących:
      1. przemieszczania się;
      2. utrzymania higieny osobistej;
      3. ubierania się;
      4. prania i sprzątania;
      5. zakupów i przygotowywania posiłków;
      6. załatwiania spraw osobistych i urzędowych;
    2. osobom korzystającym ze wsparcia w mieszkaniu wspomaganym w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu dotyczących:
      1. zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych;
      2. efektywnego zarządzania czasem;
      3. prowadzenia gospodarstwa domowego;
      4. podjęcia i utrzymania zatrudnienia, w przypadku gdy osoba korzystająca ze wsparcia jest zdolna do wykonywania pracy;
    3. w realizacji kontaktów społecznych przez umożliwienie osobom korzystającym ze wsparcia w mieszkaniu wspomaganym:
      1. utrzymywania więzi rodzinnych;
      2. uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej;
      3. rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i rozwijania autonomii decyzyjnej.
  3. Osoba przebywająca w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym ma zapewnioną możliwość korzystania z treningów, rozmów indywidualnych i grupowych oraz innych form wsparcia realizowanych w mieszkaniach treningowych lub wspomaganych.

§ 5

  1. Mieszkaniec ponosi odpłatność za pobyt w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym zgodnie z decyzją wydaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie na podstawie uchwały Rady Miasta Kutno w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach treningowych lub wspomaganych w Kutnie.
  2. Wpłaty należności z tytułu odpłatności za pobyt w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym mieszkaniec dokonuje na rachunek bankowy MOPS w Kutnie wskazany w decyzji w terminie do dnia 26-go każdego miesiąca za dany miesiąc z góry.
  3. Mieszkaniec, obok odpłatności, o której mowa w ust. 2, ponosi także koszty z tytułu zużycia:
    1. energii elektrycznej wg wskazań licznika,
    2. wody ciepłej i zimnej oraz odprowadzania ścieków wg wskazań licznika,
    3. ogrzewania,
    4. wywozu nieczystości,
    5. innych opłat, takich jak: RTV, telefon.
  4. Mieszkaniec zobowiązany jest do zawarcia umowy o użytkowanie mieszkania z Zarządem Nieruchomości Miejskich w Kutnie określającej zasady ponoszenia wyżej wskazanych opłat w zakresie korzystania z wody, odprowadzania ścieków, ogrzewania, wywozu nieczystości. W pozostałym zakresie mieszkaniec ma prawo do zawarcia umowy z dostawcą odpowiednich usług.

§ 6

  1. Mieszkaniec mieszkania treningowego lub wspomaganego ma prawo do:
    1. korzystania z przydzielonego mieszkania, przynależnej mu łazienki i aneksu kuchennego oraz pomieszczeń wspólnych,
    2. przyjmowania odwiedzin krewnych i znajomych z wyłączeniem osób znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, z tym zastrzeżeniem, że wizyty trwające dłużej niż 12 godzin są możliwe po uprzednim zgłoszeniu kierownikowi mieszkań treningowych i wspomaganych,
    3. korzystania z porad, konsultacji i innych oddziaływań terapeutycznych świadczonych przez zespół specjalistów mieszkań treningowych i wspomaganych.

§ 7

  1. Mieszkaniec mieszkania treningowego lub wspomaganego jest zobowiązany do:
    1. terminowego ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniu oraz opłat, o których mowa w § 5;
    2. współpracy z MOPS w Kutnie, w szczególności z pracownikami Sekcji Mieszkań Treningowych i Wspomaganych oraz z pracownikiem socjalnym;
    3. korzystania z oferowanych form wsparcia w zakresie poprawy sytuacji rodzinnej, materialnej, zdrowotnej, mieszkaniowej określonych w kontrakcie mieszkaniowym;
    4. przestrzegania zasad współżycia społecznego, poszanowania godności innych osób, poszanowania cudzej własności, respektowania potrzeb i zainteresowań innych mieszkańców;
    5. przestrzegania całkowitego zakazu użyczania lub wynajmowania mieszkania osobom trzecim;
    6. dbania o wyposażenie mieszkania i ponoszenia kosztów napraw zawinionych przez siebie i/lub osoby odwiedzające;
    7. utrzymywania pomieszczeń mieszkalnych w należytym porządku i czystości oraz właściwym stanie sanitarnym;
    8. dbania o czystość w mieszkaniu (mycie okien, podłóg, kuchenki, lodówki, sanitariatów oraz innych urządzeń, w które lokal jest wyposażony);
    9. dbania i ochrony przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczonego do wspólnego użytkowania;
    10. dbałości o higienę osobistą, wygląd zewnętrzny oraz porządek we własnych rzeczach i wokół siebie;
    11. zapoznania się z instrukcjami obsługi sprzętu będącego na wyposażeniu mieszkania i części wspólnych, a także użytkowania go zgodnie z tymi instrukcjami;
    12. przestrzegania zasady odwiedzin osób trzecich;
    13. przestrzegania ciszy nocnej w godzinach 22.00-6.00;
    14. uprzedniego zgłaszania pracownikom Sekcji Mieszkań Treningowych i Wspomaganych nieobecności przekraczającej 24 godziny;
    15. informowania o ewentualnych trudnościach, problemach, nieporozumieniach powstałych w trakcie wspólnego zamieszkiwania w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym;
    16. przestrzegania zasad pobytu w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym określonych w Regulaminie i w umowie z Zarządem Nieruchomości Miejskich w Kutnie;
  2. MOPS nie odpowiada za środki pieniężne mieszkańców oraz inne wartościowe przedmioty mieszkańca.

§ 8

W mieszkaniu treningowym lub wspomaganym i jego obrębie zabrania się:

  1. przyjmowania gości w godzinach od 22.00-6.00, z zastrzeżeniem § 6 ust. 1 pkt 2;
  2. zakłócania spokoju domowego;
  3. wynoszenia na zewnątrz przedmiotów stanowiących wyposażenie mieszkania;
  4. posiadania zwierząt domowych;
  5. stosowania przemocy;
  6. spożywania napojów alkoholowych;
  7. posiadania, stosowania i rozprowadzania środków odurzających.

§ 9

  1. W przypadku naruszania Regulaminu, mieszkaniec może zostać pozbawiony prawa do mieszkania treningowego lub wspomaganego w przypadku stwierdzonego nieprzestrzegania zasad obowiązujących w mieszkaniu, w tym w szczególności:
    1. wnoszenia, przechowywania, sprzedaży, używania środków odurzających i alkoholu;
    2. zakłócania spokoju innym mieszkańcom;
    3. dewastacji mieszkania, w tym zniszczenia sprzętów, znajdujących się w mieszkaniu;
    4. udostępniania mieszkania oraz jego wyposażenia osobom nieupoważnionym;
    5. nieuiszczania w terminie należnych opłat;
    6. nieprzestrzegania zapisów niniejszego Regulaminu oraz kontraktu;
  2. Mieszkaniec, w przypadku utraty prawa do mieszkania treningowego lub wspomaganego, zobowiązany jest w szczególności:
    1. dobrowolnie opuścić mieszkanie i zabrać wszystkie swoje rzeczy;
    2. rozliczyć się ze wszystkich rzeczy i sprzętów, stanowiących mienie mieszkania;
    3. pozostawić mieszkanie treningowe lub wspomagane w odpowiednim stanie;
    4. zdać klucze pracownikowi Sekcji Mieszkań Treningowych i Wspomaganych.
  3. Mieszkaniec traci prawo wsparcia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym na skutek upływu okresu pobytu jaki został określony w decyzji administracyjnej. W takim przypadku mieszkaniec jest zobowiązany do opuszczenia mieszkania treningowego lub wspomaganego w ostatnim dniu terminu określonego w decyzji, na zasadach określonych w ust. 2.

§ 10

Dyrektor MOPS w Kutnie lub osoba przez niego upoważniona, w szczególności personel mieszkań treningowych i wspomaganych mają prawo wstępu do mieszkania treningowego lub wspomaganego podczas nieobecności mieszkańca w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pozostałych mieszkańców. 


Logo stanowiące link do projektów unijnych
© 2011-2024 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie.
Ostatnia aktualizacja: 2024-11-21 09:00:00

Poprawny CSS!