Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie

Procedura umieszczenia osoby doznającej przemocy w Ośrodku

Procedura umieszczenia osoby doznającej przemocy w Ośrodku

INFORMACJE

Procedura umieszczenia osoby doznającej przemocy domowej w zabezpieczonych do tego miejscach

Zjawisko przemocy domowej stanowi od wielu lat poważny problem społeczny i jedno z podstawowych zagrożeń zarówno dla rodziny, jak i poszczególnych jej członków.

Zadania związane z przeciwdziałaniem przemocy domowej są rozłożone pomiędzy samorząd gminny i powiatowy, a także administrację rządową i samorząd województwa. Ich zasadniczym celem jest stworzenie skutecznie działającego systemu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku przemocy domowej oraz efektywne podejmowanie oddziaływań profilaktycznych w odniesieniu do rodzin zagrożonych tym zjawiskiem. Bezpośrednia pomoc dla osób uwikłanych w problem przemocy domowej organizowana i realizowana jest na szczeblu gminnym na podstawie opracowanego programu przeciwdziałania przemocy domowej i ochrony osób doznających przemocy domowej.

I. podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz. U. Z 2024 r, poz. 1673).
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz.U. z 2023 r., poz.1870).
  3. Ustawa z dnia 12 marca 2004 r o pomocy społecznej (Dz.U z 2024 r., poz. 1283 i 1572).

II. Działania podejmowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie,
w tym przez pracownika zatrudnionego w komórce organizacyjnej Zespół ds. Przemocy Domowej,
w przypadku zgłoszenia się osoby doznającej przemocy domowej

  1. Przyjęcie zgłoszenia.
  2. Diagnoza sytuacji osoby doznającej przemocy domowej i ocena ryzyka w zakresie zagrożenia bezpieczeństwa jej lub dzieci pozostających pod jej opieką.
  3. Zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą domową poprzez nawiązanie kontaktu z funkcjonariuszem policji, dzielnicowym podległego rejonu wg miejsca zamieszkania osoby doznającej przemocy, wspólna ocena sytuacji i ryzyka w zakresie zagrożenia bezpieczeństwa jej lub dzieci pozostających pod jej opieką. Ustalenie, czy występują przesłanki umożliwiające osobie doznającej przemocy do pozostania w jej dotychczasowym miejscu zamieszkania i odizolowanie jej od osoby stosującej przemoc domową poprzez wydanie nakazów/zakazów.
  4. Zapewnienie wsparcia dzieciom, poprzez umożliwienie skorzystania z poradnictwa specjalistycznego, w tym pomocy psychologicznej lub skierowanie do placówki wsparcia dziennego.
  5. Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty”, jeśli nie została zainicjowana przez inne jednostki lub służby.
  6. Zgłoszenie sprawy przewodniczącemu Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Mieście Kutno.
  7. Udzielanie specjalistycznej natychmiastowej pomocy w zależności od potrzeb poradnictwa socjalnego lub prawnego.
  8. Udzielenie informacji na temat innych instytucji i organizacji pomagających osobom doznającym przemocy domowej.
  9. W razie konieczności umieszczenia osoby doznającej przemocy domowej w zabezpieczonym do tego miejscu  pracownik MOPS w Kutnie podejmuje działania zmierzające do:
    • ustalenia czy na terenie Miasta Kutno znajduje się wolne miejsce w mieszkaniu wspomaganym lub treningowym, jeśli tak – podejmuje dalsze działania w celu:
    • zapoznania osoby doznającej przemocy domowej z Regulaminem Sekcji Mieszkań Treningowych i Wspomaganych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kutnie,
    • uzgodnienia terminu przyjęcia do mieszkania, pomoc w wypełnieniu dokumentów, np. wniosku o przyznanie wsparcia w formie pobytu w mieszkaniu wspomaganym lub treningowym,
    • zawarcia kontraktu mieszkaniowego z osobą doznającą przemocy domowej skierowaną do mieszkania wspomaganego lub treningowego, poprzedzającego wydanie decyzji,
    • przekazania sprawy pracownikowi socjalnemu danego rejonu opiekuńczego do dalszego prowadzenia procedury „Niebieskie Karty”.
  10. W przypadku braku możliwości udzielenia schronienia osobie doznającej przemocy na terenie Miasta Kutno pracownik poszukuje wolnego miejsca w ośrodku wsparcia, w pierwszej kolejności na terenie województwa łódzkiego, o czym informuje ww. osobę. W dalszej kolejności pracownik MOPS w Kutnie:
    • informuje osobę doznającą przemocy o warunkach panujących w ośrodku wsparcia, terminie przyjęcia i czasu pobytu,
    • udziela pomocy w wypełnieniu dokumentów wymaganych do przyjęcia, pozyskanych ze strony internetowej ośrodka wsparcia,
    • wspólnie z osobą doznającą przemocy domowej ustala ośrodek transportu, trasę przejazdu do ośrodka.